Sayfalar

19 Ocak 2014 Pazar

Sevgililer Günü Makyajı // Valentine's Day makeup Tutorial

Hey  guys! It's time to get ready for Valentine's Day. You may have a really romantic dinner or celebrate in a different way. But, I guess all of you'll put smth. on your faces, right? Well! Actually, I think men ain't like heavy make up :/. However, it's true that they go gaga over eye makeup! So, I wanted to focus on this issue!

Selam kızlar! Sevgililer gününe beş kala bir göz makyajı tutorialı eklemek istedim. Erkeklerin ağır makyaj sevmemelerini göz önüne alınca gözlere yoğunlaşmak daha mantıklı geliyor.  yüzden ben de sadece gözleri ele aldım.Well, What I used ?
Bakalım neler kullandım..

Too Faced , eye primer (shadow insurance)
Clarins eye quarlet mineral palette 10 (Iris Blossom)
Maybeline shadow pencil - smoky navy
Flormar Defining Brush
L'oreal False Lash wings (Rimmel)

Prep. your eyes by putting on eyeprimer than add the color in taupe on whole your eyelid. Line your eyes with violet and add some black to giving point to your crease area. Then mix mix mix. For highlighting your under eyebrow apply the lightest color. as an eyeline add some smoky navy on both  your under eyes and eyelid. Finish with mascara. Good luck! :)

Gözlerinize too faced primer dan azıcık sürerek hazırlayın ve taupe rengi kahverengimsi yani olan rengi bütün göz kapağınıza sürün. Sonra menekşe rengi ile kirpik diplerinize bir hat çekip karıştırın. Gözünüze duman efekti vermek için  de siyak renkle kırışık bölgnizde gezinin. En son eyeliner olarak smoky navy kalemi alt ve üst kirpiklerinize uygulayın. Kaş altını aydınlatmak için en açık rengi uygulayın ve maskaranızı ekleyin. Uyumadan önce makyajınızı çıkarmayı unutmayın. Vazgeçilmezim Sephora göz makyaj temizleyicisi bu işi oldukça kolaylaştırıyor mesela (: Bol şans!

By the way, do not leave your make up on your face. It may be good to clean  it with my lovely Sephora eye make up remover. It works miracles..

I used as brushes,

MAC 217
Tschibo Eye shadow brush
Tschibo eyeline brush
Tschibo Eyebrow brush
Bunlar da kullandığım fırçalarımdı :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder